język | wybór strony | Przewodnik po Muzeum | Wstęp do Muzeum | Sale Muzealne | nowości | biblioteka | filmoteka | fonoteka | wspomnienia

forum | księga gości | o galerii | o właścicielu galerii | linki | logowanie | kontakt | tło muzyczne


Wystawa w NCK w Krakowie

25.08.2016, 10:04
Piotr Dmochowski
Na zapytanie, w jakim punkcie znajduja sie przygotowania do wystawy piecdziesieciu obrazow, stu rysunkow i stu zdjec Mistrza w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, otrzymalem przed chwila wyczerpujaca odpowiedz od pana Zbigniewa Grzyba, dyrektora tej instytucji. Wiadomosciami ktore sa w niej zawarte chce sie natychmiast podzielic z goscmi mego wirtualnego muzeum Beksinskiego:


"Szanowny Panie Piotrze,

Pani Joanna jest w tym momencie na urlopie - gdzieś w leśnej głuszy łapie energię przed wielką pracą, która ją czeka w drugiej połowie września, czyli kompozycją wystawy w gotowej Galerii. Ale na szczęście internet działa i przesłała mi maila od Pana, więc pozwolę sobie napisać kilka informacji, na które Państwo oczekujecie.

1. GALERIA. Remont Galerii systematycznie posuwa się do przodu - w tym momencie montowane są specjalne pręty o długości 2,2 m przy suficie, na których zawiśnie oświetlenie - lampy kadrujące po 2 na każdy obraz (one jeszcze czekają w magazynie). Gotowe są już „lewitujące ścianki”, na specjalnych, podwieszonych do sufitu suwnicach. Przez to duże gabarytowo ścianki unoszą się kilkanaście cm nad podłogą. Oczywiście gotowe są ściany i cała podłoga - pozostają do zamontowania 4 skrzynki z prądem i kablami. Gotowa jest konstrukcja wejścia i wyjścia oraz obudowa drzwi. Pozostaje do zrobienia przednia, wejściowa ściana z płyty MDF. Przyznam, że konstrukcja obu olbrzymich drzwi jest bardzo ciekawa - wejście ma chyba ok. 50 cm grubości i w tym momencie otwiera się cicho i delikatnie, a docelowo będzie otwierane z pilota. Przygotowywane są także napisy na drzwi: "Beksiński. Parce z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich” Ciekawe jest też wyjście przypominające od wewnątrz sejf z dużym kołem zamiast klamki i wsuwanymi w ścianę, grubymi drzwiami. W okolicach 18-20 września powinniśmy wejść do gotowej Galerii z obrazami.

2. WERNISAŻ. Tak jak informowała p. Joanna wszystko przygotowujemy na 7 października. Scenariusz będziemy jeszcze dopracowywać, ale w zarysie będzie to wyglądało następująco: o 18.00 zaczynamy spektakl KRYPTONIM 27 w wykonaniu ArtColorBallet w reżyserii Agnieszki Glińskiej z wykorzystaniem ok. 20 pomalowanych tancerzy (body painting) z wykorzystaniem świateł, projekcji na różnych materiałach z trzech rzutników (animowane fragmenty z dzieł Beksińskiego) oraz z muzyką Nikoli Kołodziejczyka, artysty z Krakowa, który obecnie pracuje w większości w Warszawie, a w tym roku dostał Fryderyka. Spektakl powstaje i oczekujemy go wszyscy z wielką ciekawością. Potrwa ok. 1 godz. i 10 minut. Po spektaklu Wychodzimy na scenę na niezbędne przemówienia - pewnie wszystko poprowadzę i zaproszę oczywiście Państwa, Kuratora (p. Joannę) i kogoś z władz miasta - liczę, ze będzie to prezydent Jacek Majchrowski lub vice-prezydent ds. kultury Andrzej Kulig. Po czym udajemy się do Galerii aby pilotem ją uroczyście pierwszy raz otworzyć. Tak jak pewnie wspominała p. Joanna w Białej Galerii będą rysunki, a w górnym foyer oraz w Szarej Galerii, czyli na drodze dojścia do Galerii bedą zdjęcia. Myślę, ze w Białej Galerii podamy także wino.

3. ZAPROSZENIA. Wernisaż będzie wyjątkowy i ze względu na bezpieczeństwo oraz pojemność sali teatralnej i samej Galerii limitowany. Będzie na nim ok. 600 osób. Dokonaliśmy podziału sali - oczywiście zostali uwzględnieni Państwa goście, z tego co pamiętam ok. 50 osób. Kolejne 50 podwójnych zaproszeń przeznaczamy dla dziennikarzy. Plus goście ArtColorBallet, plus przedstawiciele instytucji kultury z Krakowa plus VIP-y. Myślę, że sala będzie wypełniona po brzegi. Na dwa kolejne, biletowane spektakle mamy sprzedane 1/4 biletów jeszcze bez specjalnej promocji. Przed nami jeszcze plakatowanie miasta i konferencja prasowa we wrześniu. Zaproszenia będę wysyłane w przyszłym tygodniu. Mam też tutaj pytanie - czy dla Państwa gości zarezerwować miejsca blisko siebie i czy wpisywać na nich od razu miejsca bez konieczności ich potwierdzania? Generalnie dla gości z Krakowa, o których nie mamy pewności czy przyjdą stosujemy prośbę o potwierdzenie przybycia do Biura Organizacji Widowni, gdzie od razu jest nadawany numer miejsca.

4. KATALOGI. Panujemy wydanie 3 katalogów, gdzie osobno zaprezentujemy malarstwo, rysunek i fotografie. Każdy z tomów będzie miał ok. 120 stron. Termin w drukarni Skleniarz jest zarezerwowany, teraz trwają prace nad przygotowaniem do druku.

5. KONFERENCJA PRASOWA. Kulminacyjnym momentem kampanii marketingowej będzie konferencja prasowa, którą zawsze robimy ok. połowy września (13 lub 14 września, muszę sprawdzić). Takie konferencje robimy co roku i prezentujemy 3-4 tematy, które będą dla nas w kolejnych miesiącach najważniejsze. Oczywiście w tym roku Galeria zdominuje z pewnością całą konferencję. Czy jest możliwe Państwa przyjazd na nią? Jest to na 3 tygodnie przed otwarciem Galerii w celach marketingowych. Oczywiście czas na wywiady będzie także w dniu wernisażu, ale na pewno konferencja z Państwa udziałem byłaby pełniejsza.

6. FILM. Jesteśmy także w kontakcie z twórcami filmu, będziemy się nawzajem promować i przeznaczyliśmy dla ekipy pulę zaproszeń (chyba 20 o ile dobrze pamiętam).

Tyle w tym momencie przychodzi mi do głowy w kwestiach, które Państwo poruszyli. Ogólnie kończymy wszystkie remonty bo równocześnie remontowaliśmy taże kilkanaście sal edukacyjnych. Przygotowujemy się do naszych dni otwartych czyli Kombinatu Kultury, gdzie prezentujemy całą ofertę artystyczną - będzie to 17 - 18 września. No i później otwarcie Galerii, na które także z niecierpliwością czekamy. Gdybym mógł jeszcze służyć informacjami, gdyby jeszcze coś było niejasne - proszę pytać, odpowiem niezwłocznie. Wyślę także Państwu jakieś robocze zdjęcia, jeśli choć trochę zaspokoją ciekawość.

Pozdrawiam serdecznie z Krakowa,


Zbigniew Grzyb
Dyrektor


tel. +48 12 644 02 66, tel. kom. +48 518 766 737
e-mail: zbigniew.grzyb@nck.krakow.pl


Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232, 31-913 Kraków
www.nck.krakow.pl

25.08.2016, 10:11
Judy
Wspaniałe wieści :)
Miło rano wstać i przeczytac ze idą zgodnie z planem :)

25.08.2016, 10:35
Kamil Śliwiński
Wspaniałe wieści! Czekamy z niecierpliwością na październik :)

03.10.2016, 11:35
P.dmochowsk
Pani Joanna Lewinska Nowohuckiego Centrum Kultury informuje mnie o postepujacych pracach w przygotowaniu wernisazu 7go bm.chce ta droga wyrazic jej nasze podziekowania za jej wielka énergie i prace by wystawa spelnila oczekiwania fanow Mistrza. Ja Sam liczé na ich jaknajliczniejsze przybycie.
Piotr Dmochowski

05.10.2016, 14:41
smok

07.10.2016, 16:06
smok

09.10.2016, 08:39
Piotr Dmochowski
7go października odbył się wernisaż wystawy w NCK,poprzedzony wspaniałym widowiskiem tanecznym. Sam wernisaż udał się ogromnie, dzięki wielkiej pracy pani Joanny Lewinskiej i dyrektora NCK pana Zygmunta Grzyba. Piękna sala wystawowa, piękne oświetlenie i znakomita ekspozycja rysunków i zdjeć artystycznych. Wielkie brawo !

18.10.2016, 19:09
Piotr Dmchowski
Dobra wiadomosc : pani Joanna Lewinska z Nowohuckiego Centrum Kultury pisze mi ze "w ostatnim tygodniu odwiedzilo wystawe 10 tysiecy osob".

26.10.2016, 16:04
w
2 tygodnie temu była kolejka przed MCK na 2 godziny :) Obejrzałem jedynie fotografie i rysunki, dopiero tydzień później udało się mi dostać na malarstwo.

Wystawa świetna. Podświetlenie obrazów 1 klasa. Tym bardziej że Beksiński sam malował przy takich lampach. Ciekawy jestem czy temperatura barwna żarówek w reflektorkach jest taka sama co żarówek z jego pracowni?

08.11.2016, 11:01
smok
Chyba nieźle jak wystawę ogląda średnio 800 osób dziennie.
http://lovekrakow.pl/aktualnosci/22-tys-osob-odwiedzilo-galerie-beksinskiego_17465.html

10.11.2016, 12:22
Piotr Dmochowski
Pan Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury informuje mnie, ze w ciagu miesiaca, ktory minal od wernisazu wystawe odwiedzilo 22 tysiece osob.

22.09.2018, 21:01
Piotr Dmochowski
Wracamy wlasnie z Nowej Huty, gdzie mial miejsce heppening pani Marty Siembab. Polegal on na laczeniu spreparowanych przez nie zapachow z niektorymi obrazami Mistrza. Niezykle interesujaca impreza, prowadzona ze swada i erudycja przez autorke. Zapachy oryginalne a ich skojarzenia zaskakujace.

Sygnalizuje ze jeden obraz, ktory nazywalismy « kardynalem », a ktory wisi w NCK, zostanie za kilka dni zastapiony obrazem « szarej budowli » ktora obecnie i do konca miesiaca, wraz z 19 innymi obrazami, 24 rysunkami i 24 zdjeciami Mistrza , jest pokazywana w Muzeum Archidiecezji warszawskiej.

Wreszcie wyjasniam dlaczego zablokowalem moznosc wpisow na forum i do ksiegi gosci : jakis automat czy jakis natretny internauta wysylaja mi dziesiatki spamow ktore kilkukrotnie dziennie musze mozolnie usuwac. Tak iz w koncy zdecydowalem te dwie platformy wymiany opinii i spostrzezen na jakis czas zamknac. Sprobuje je ponownie otworzyc za kilkanascie dni.

Piotr Dmochowski

05.04.2019, 08:29
Piotr Dmochowski
Pani Joanna Lewinska z Nowohuckiego Centrum Kultury pisze mi :

Pragnę poinformować że w grudniu wystawiamy pełną kolekcję dzieł Beksińskiego. Planowałam jesienny termin, jednak z powodu kolejnych remontów związanych z tworzeniem galerii Jerzego Dudy Gracza i przenosinami mojego biura, na okres 3 miesięcy wyłączam z obiegu Białą Galerię. Dodatkowo na końcu korytarza w sąsiedztwie Galerii Mistrza zostanie utworzony pokój audiowizualny (może już za miesiąc...), gdzie będziemy wyświetlać filmy biograficzne poświęcone Beksińskiemu.

Ogromnie sie ciesze z tych posunienc dyrekcji NCK i informuje o nich fanow Mistrza, jednoczesnie zapraszajac ich do odwiedzenia Centrum zwlaszcza podczas grudniowej wystawy rysunkow i zdjec artystycznych.

Wszystkim milosnikikom naszego Wielkiego Artysty sle serdeczne pozdrowienia i skladam zyczenia z okazji zblizajacych sie Swiat Welkanocnych

Piotr Dmochowski

Wyślij komentarz »


modyfikacje strony
język | wybór strony | Przewodnik po Muzeum | Wstęp do Muzeum | Sale Muzealne | nowości | biblioteka | filmoteka | fonoteka | wspomnienia

forum | księga gości | o galerii | o właścicielu galerii | linki | logowanie | kontakt | webmaster | tło muzyczne